اعطای تسهیلات خودمالکی به متقاضیان ساخت مسکن شهری

تاریخ ارسال : 1403/03/31

اعطای تسهیلات خودمالکی به متقاضیان ساخت مسکن شهری

مدیر کل بنیاد مسکن استان همدان گفت:متقاضیانی که قصد ساخت‌وساز دارند یا پروژه شان نیمه‌کاره مانده می‌توانند از سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن با عنوان تسهیلات خودمالکی استفاده کنند.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان همدان، مسعود رضایی با اشاره به اجرای برنامه ها و پروژه های امسال افزود:هنوزاعتبارات برای  پروژه های امسال ابلاغ نشده و پروژه هایی که عملیات انها در حال اجرا است از مصوبات  سال گذشته است و تا 6 ماهه اول سال عملیات آنها ادامه دارد و اعتبارات امسال بر اساس قانون تملک و دارایی از آغاز نیمه دوم سال ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به تهیه  طرح هادی گفت: باید بازنگری طرح هادی ابلاغ و تصویب نهایی شوند همچنین  در خصوص اجرای طرح هادی نیزدر 6 ماهه اول در  260  روستا طرح بهسازی و آسفالت ریزی  در حال اجرا ست که پروژه قابل توجه ای برای امسال است. 

مدیر کل بنیاد مسکن استان همدان با اشاره به صدور سند روستایی ادامه داد:هدف گذاری امسال  برای این موضوع حدود 3هزار جلد است که در نیمه اول سال حدود 50 درصد آن باید انجام شود و این درصد  متناسب با استقبال   متقاضیان خواهد بود.

رضایی در حوزه کارعمران روستایی نیز اشاره ای کرد و  ابراز داشت: به منظور سهولت در دسترسی متقاضیان به بنیاد مسکن سامانه راهبر راه اندازی شده از این رو متقاضیان با مراجعه به این سامانه حتی در محل زندگی خود و بدون نیاز به مراجعه حضوری و تردد در شهر قادر به انجام تمامی خدمات و فرآیندهای مربوط به امورمدیریت  زمین، صدور پروانه ساختمانی ، اعلام نظر در خصوص  کاربری ها و گرفتن خدمات فنی خواهند بود که استان همدان در این مورد جز استان هایی است که در این خصوص استقبال خوبی شده  و در این باره  میانگین پاسخگویی کارشناسان به درخواست  مردم حداکثر 4 روزثبت شده  و بر اساس ارزیابی کشوری استان همدان در این خصوص  جز 5 استان کشور معرفی شده است به طوری که از23 هزار استعلامی که در این سامانه به ثبت رسیده حدود 16 هزارو 500 مورد مربوط به خدمات بنیاد مسکن در سطح روستاها است.

وی  در خصوص مسکن روستایی با اشاره به اینکه   از سال 85   اقدامات در این خصوص در کشور انجام شد و قرار بود سالانه 200 هزار مسکن روستایی احداث، بهسازی ، مقاوم سازی و نوسازی شود که در استان همدان هم اقدامات مطلوبی انجام گرفته  است، بیان کرد: در سطح کشور از حدود 5 میلیون و 200 هزارواحد  مسکن روستایی که در سطح کشور وجود دارد حدود  55 درصد مسکن روستایی مقاوم سازی،نوسازی و بهسازی شده که در استان همدان هم در این باره متقاضیان استقبال خوبی نشان دادند.

رضایی در ادامه  افزود: در استان همدان 200 هزار خانوار روستایی دارد که در 165 هزار و301 واحد مسکن  اسکان دارند که تاکنون حدود 113 هزار مسکن روستایی معادل  68 درصد آن    مقاوم ساز ی نوسازی و بهسازی شده است که این استان  با اختلاف 15 درصدی نسبت به سطح کشور  پیشتاز است و جز 4 استان برتر کشور شناخته شده است اما باید حدود 70 هزار مسکن دیگر  احداث شود.

مدیر بنیاد مسکن استان همدان در ادامه  اظهار داشت: در دولت سیزدهم  نسبت به این موضوع ویژه تر اقدام شد به طوری که سال گذشته در کشور سقف 200 هزار واحد مسکن روستایی به 350 هزارواحد افزایش یافت و مبلغ  تسهیلات نیز از 200 میلیون تومان به 350 میلیون تومان و باز پرداخت 15 ساله به 20 سال تبدیل شد و با  یارانه حداکثری  دولت در پرداخت وام قرض الحسنه 4 درصد برای روستاها و 5 درصد برای شهری های زیر 25 هزار نفرشرایط خوبی  فراهم شده است.

وی بیان کرد:از حدود10 هزار سهمیه سال گذشته که ابلاغ شده است بر اساس مراجعات و استقبال متقاضیان حدود 8 هزارنفر به بانک های عامل  معرفی شده اند  و ازاین  تعداد 8 هزار نفر حدود 5 هزار 500 مورد عقد قرار داد شده اند که هنوز 2 هزار سهمیه باقی مانده و برای تشکیل پرونده آمادگی لازم را داریم. 

رضایی تصریح کرد:متقاضیان  روستایی واجد شرایط می توانند با مراجعه به بنیاد مسکن شهرستان ها از  این تسهیلات بهره مند شوند.

مدیر بنیاد مسکن  استان به ساخت  مسکن شهری هم اشاره ای کرد و افزود: بخش عمده ای از فعالیت بنیاد مربوط به ساخت مسکن شهری است که در قالب طرح نهضت ملی مسکن مطرح شده  که بنیاد مسکن به عنوان کارگزار فعالیت می کند و در خصوص  احداث مسکن شهری حدود 13 هزار واحد به شکل مستقیم  و بنیاد ساخت در حال احداث است  وتلاش می کنیم فرصتی که برای پایان پروژه  پیش بینی شده عملیات در سطح استان اتمام و تحویل متقاضیان شود.

وی به پروژه گروه های ساخت در شهرهای زیر 25 هزار نفر  اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه  عملیات ساخت مسکن  در حال  انجام است  همچنین در این حوزه دولت زمین رایگان 99 ساله  با تسهیلات 550 میلیون تومانی را در اختیار متقاضیان قرار داده ودر  نظام مهندسی نیز  با اعمال 50 درصد در قالب مساعدت تخفیفی به متقاضیان داده می شود و شهرداری و شورای شهر نیز همکاری خوبی هم در این خصوص انجام  داده اند  به طوری که برای دریافت صدور پروانه هر واحد  رقم  4 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که رقم قابل توجه ای است .

رضایی در ادامه با بیان اینکه  در این طرح علاوه بر زمین رایگان تسهیلات خارج از نوبت و بدون سپرده با  18 درصد  که با  5 درصدی که   دولت با عنوان یارانه عهده دار است  23 درصد می شود پرداخت می شود، گفت:علاوه بر این برخی تسهیلگری  نیز از سوی بنیاد مسکن  به متقاضیان داده می شود به شکلی که اراضی که دولت به متقاضیان می دهد بنیاد تا هنگامی که  منجربه  صدور پروانه و عقد قرار داد شود همراه متقاضیان خواهد بود البته  برای ساخت مسکن خود  متقاضی متولی خواهد بود و عوامل اجرایی و تامین مصالح هم با فرد متقاضی انجام می  شود و کارشناسان بنیاد هم نظارت می کنند.

وی با اشاره به مساعدت دولت در ساخت مسکن شهری با تسهیلات خود مالکی گفت: تسهیلات نهضت ملی مسکن علاوه بر سازندگان و گروههای ساخت، به خودمالکین نیز پرداخت می‌شود به این ترتیب تمامی کسانی که قصد ساخت و ساز دارند می‌توانند از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند و نیازی به فرم «ج» نیست  و دولت تسهیلاتی با عنوان خود مالکی به متقاضیان پرداخت می کند.

 

موضوع خبر :
  • اعطای
  • تسهیلات
  • خودمالکی
  • متقاضیان
  • ساخت
  • مسکن
  • شهری
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد اعطای تسهیلات خودمالکی به متقاضیان ساخت مسکن شهری چیست؟

سوال: